MIKILON FTM Bx specifications — approved in Switzerland
15.4 HP
Max power
13.9 Nm
Max torque
95 km/h
Top speed
207 kg
Curb weight
| Power | 15.4 HP (11.3 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 13.9 Nm @ 6 000 rpm |
| Top speed | 95 km/h |
| Weight/power ratio | 13.44 kg/HP |
| Displacement | 249 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Engine | LC170MM |
| Curb weight | 207 kg |
| Gross weight | 327 kg |
| Width | 2 225 mm |
| Height | 1 280 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 80/100-21 51M: 1.85x21 |
| Tires (option) | AR= 110/90-18 67M: 2.50x18 |
| Manufacturer | ZHEJIANG CHAOZHONG IND. CO., LTD, RC-321300 Yongkang, Zhejiang |
| Approval date | 11/11/2008 |
| Type approval no. | 6ME802 |