MIKILON FTM Cx specifications — approved in Switzerland
9.5 HP
Max power
9.0 Nm
Max torque
75 km/h
Top speed
207 kg
Curb weight
| Power | 9.5 HP (7.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 9.0 Nm @ 8 000 rpm |
| Top speed | 75 km/h |
| Weight/power ratio | 21.79 kg/HP |
| Displacement | 124 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Engine | 156MI-2B |
| Curb weight | 207 kg |
| Gross weight | 327 kg |
| Width | 2 185 mm |
| Height | 1 247 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 110/70-17 54S: 3.00x17 |
| Tires (option) | AR= 130/70-17 62S: 3.50x17 |
| Manufacturer | ZHEJIANG CHAOZHONG IND. CO., LTD, RC-321300 Yongkang, Zhejiang |
| Approval date | 11/11/2008 |
| Type approval no. | 6ME803 |