MIKILON Hammer 200 specifications — approved in Switzerland
7.2 HP
Max power
8.5 Nm
Max torque
55 km/h
Top speed
253 kg
Curb weight
| Power | 7.2 HP (5.3 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 8.5 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed | 55 km/h |
| Weight/power ratio | 35.14 kg/HP |
| Displacement | 177 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | JN1P63QMK-2D |
| Curb weight | 253 kg |
| Gross weight | 273 kg |
| Length | 1 605 mm |
| Width | 950 mm |
| Height | 1 045 mm |
| Wheelbase | 1 105 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 1 |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Tires | AV= 175/70-10: 5.5x10 |
| Tires (option) | AR= 250/50-10: 8.0x10 |
| Manufacturer | ZHEJIANG CHAOZHONG IND. CO., LTD, RC-321300 Yongkang, Zhejiang |
| Approval date | 12/03/2020 |
| Type approval no. | 6ME806 |