MIKILON MA7-250 specifications — approved in Switzerland
12.9 HP
Max power
16.5 Nm
Max torque
77 km/h
Top speed
230 kg
Curb weight
| Power | 12.9 HP (9.5 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 16.5 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 77 km/h |
| Weight/power ratio | 17.83 kg/HP |
| Displacement | 229 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 167MM |
| Curb weight | 230 kg |
| Gross weight | 230 kg |
| Length | 1 685 mm |
| Width | 1 020 mm |
| Height | 1 080 mm |
| Wheelbase | 1 139 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 21x 7-10 42N: 5.5x10 |
| Tires (option) | AR= 20x10-10 39N: 8.0x10 |
| Manufacturer | ZHEJIANG CHAOZHONG IND. CO., LTD, RC-321300 Yongkang, Zhejiang |
| Approval date | 18/08/2011 |
| Type approval no. | 6ME805 |