MINELLI TF 1800 specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
160.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
1 055 kg
Curb weight
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 9.13 kg/HP |
| Displacement | 1 796 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | RKC |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 400 kg |
| Length | 3 815 mm |
| Width | 1 680 mm |
| Height | 1 200 mm |
| Wheelbase | 2 390 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15 88H: 6x15 DP20, XW493C/3, WHEELS INDIA: roues à rayons d'acier avec fixation centrale |
| Manufacturer | MINELLI AG, 8330 Pfäffikon |
| Approval date | 01/03/1999 |
| Type approval no. | 1MN901 |