MINI 3door Cooper E specifications — approved in Switzerland
183.6 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
1 615 kg
Curb weight
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 8.8 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain |
| AV |
| Engine | HC0001N0 |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 3 858 mm |
| Width | 1 756 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 526 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| Energy category | A |
| Tires | 205/45R17 88W: 7x17 ET54 |
| Tires (option) | 205/50R17 93H: 7x17 ET47 / 195/55R17 92H M+S: 6x17 ET41 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 14/11/2023 |
| Type approval no. | 1MW841 |