MINI 3door CSD specifications — approved in Switzerland
170.0 HP
Max power
360.0 Nm
Max torque
225 km/h
Top speed
1 315 kg
Curb weight
1MQ510
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.74 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B47C20B |
| Curb weight | 1 315 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 3 850 mm |
| Width | 1 727 mm |
| Height | 1 414 mm |
| Wheelbase | 2 495 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/45R17 88W: 7x17 DP54 / 205/40R18 86W: 7x18 DP54 |
| Tires (option) | 195/55R16 87W: 6 1/2x16 DP54 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 06/11/2017 |
| Type approval no. | 1MQ510 |
1MQ511
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.74 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B47C20B |
| Curb weight | 1 315 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 3 850 mm |
| Width | 1 727 mm |
| Height | 1 414 mm |
| Wheelbase | 2 495 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/45R17 88W: 7x17 DP54 / 205/40R18 86W: 7x18 DP54 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 06/11/2017 |
| Type approval no. | 1MQ511 |
1MQ512
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.74 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B47C20B |
| Curb weight | 1 315 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 3 850 mm |
| Width | 1 727 mm |
| Height | 1 414 mm |
| Wheelbase | 2 495 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 110.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/45R17 88W: 7x17 DP54 / 205/40R18 86W: 7x18 DP54 |
| Tires (option) | 195/55R16 87W: 6 1/2x16 DP54 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 06/11/2017 |
| Type approval no. | 1MQ512 |
1MQ513
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.74 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B47C20B |
| Curb weight | 1 315 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 3 850 mm |
| Width | 1 727 mm |
| Height | 1 414 mm |
| Wheelbase | 2 495 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 110.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/45R17 88W: 7x17 DP54 / 205/40R18 86W: 7x18 DP54 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 06/11/2017 |
| Type approval no. | 1MQ513 |
1MQ514
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.74 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B47C20B |
| Curb weight | 1 315 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 3 850 mm |
| Width | 1 727 mm |
| Height | 1 414 mm |
| Wheelbase | 2 495 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 112.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R16 87W: 6 1/2x16 DP54 / 175/60R16 86H M+S: 5 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 205/45R17 88W: 7x17 DP54 / 185/50R17 86H M+S: 5 1/2x17 DP45 / 205/40R18 86W: 7x18 DP54 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 06/11/2017 |
| Type approval no. | 1MQ514 |
1MQ515
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.74 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B47C20B |
| Curb weight | 1 315 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 3 850 mm |
| Width | 1 727 mm |
| Height | 1 414 mm |
| Wheelbase | 2 495 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 112.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/45R17 88W: 7x17 DP54 / 205/40R18 86W: 7x18 DP54 |
| Tires (option) | 185/50R17 86H M+S: 5 1/2x17 DP45 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 06/11/2017 |
| Type approval no. | 1MQ515 |