MINI 3door JCW GP specifications — approved in Switzerland
306.0 HP
Max power
450.0 Nm
Max torque
265 km/h
Top speed
1 330 kg
Curb weight
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 265 km/h |
| Weight/power ratio | 4.35 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B48A20E |
| Curb weight | 1 330 kg |
| Gross weight | 1 505 kg |
| Length | 3 879 mm |
| Width | 1 762 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 495 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Energy category | G |
| Tires | 225/35R18 87Y: 8x18 ET39 |
| Tires (option) | 195/45R18 87H M+S: 6x18 ET41 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 26/02/2020 |
| Type approval no. | 1MW104 |