MINI 5door CSD specifications — approved in Switzerland
170.0 HP
Max power
360.0 Nm
Max torque
223 km/h
Top speed
1 370 kg
Curb weight
1MQ467
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 223 km/h |
| Weight/power ratio | 8.06 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B47C20B |
| Curb weight | 1 370 kg |
| Gross weight | 1 770 kg |
| Length | 4 005 mm |
| Width | 1 727 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | A |
| Tires | 205/45R17 88W: 7x17 DP54 / 205/40R18 86W: 7x18 DP54 |
| Tires (option) | 195/55R16 87W: 6 1/2x16 DP54 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 01/11/2017 |
| Type approval no. | 1MQ467 |
1MQ468
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 223 km/h |
| Weight/power ratio | 8.06 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B47C20B |
| Curb weight | 1 370 kg |
| Gross weight | 1 770 kg |
| Length | 4 005 mm |
| Width | 1 727 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | A |
| Tires | 205/45R17 88W: 7x17 DP54 / 205/40R18 86W: 7x18 DP54 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 01/11/2017 |
| Type approval no. | 1MQ468 |
1MQ469
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 223 km/h |
| Weight/power ratio | 8.06 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B47C20B |
| Curb weight | 1 370 kg |
| Gross weight | 1 770 kg |
| Length | 4 005 mm |
| Width | 1 727 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | A |
| Tires | 205/45R17 88W: 7x17 DP54 / 205/40R18 86W: 7x18 DP54 |
| Tires (option) | 195/55R16 87W: 6 1/2x16 DP54 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 01/11/2017 |
| Type approval no. | 1MQ469 |
1MQ470
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 223 km/h |
| Weight/power ratio | 8.06 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B47C20B |
| Curb weight | 1 370 kg |
| Gross weight | 1 770 kg |
| Length | 4 005 mm |
| Width | 1 727 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | A |
| Tires | 205/45R17 88W: 7x17 DP54 / 205/40R18 86W: 7x18 DP54 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 01/11/2017 |
| Type approval no. | 1MQ470 |