MINI Cabrio Cooper SE specifications — approved in Switzerland
183.6 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
150 km/h
Top speed
1 540 kg
Curb weight
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 8.39 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain |
| AV |
| Engine | IB1P25B |
| Curb weight | 1 540 kg |
| Gross weight | 1 770 kg |
| Length | 3 850 mm |
| Width | 1 727 mm |
| Height | 1 427 mm |
| Wheelbase | 2 495 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Energy category | B |
| Tires | 205/45R17 88W: 7x17 ET54 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 17/04/2023 |
| Type approval no. | 1MW833 |