MINI Cooper Coupé specifications — approved in Switzerland
122.4 HP
Max power
160.0 Nm
Max torque
204 km/h
Top speed
1 165 kg
Curb weight
1MP874
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed |
| 204 km/h |
| Weight/power ratio | 9.52 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N16B16A |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 380 kg |
| Length | 3 728 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 378 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 127.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R15 84H: 5 1/2x15 DP45 / 175/60R16 82H M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6 1/2x16 DP48 / 205/45R17 84V: 7x17 DP48 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP874 |
1MP875
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 204 km/h |
| Weight/power ratio | 9.52 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N16B16A |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 380 kg |
| Length | 3 728 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 378 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 127.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/45R17 84V: 7x17 DP48 |
| Tires (option) | 205/40R18 82W: 7x18 DP52 seul. avec limit. angle de braquage |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP875 |
1MP819
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 204 km/h |
| Weight/power ratio | 9.52 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N16B16A |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 380 kg |
| Length | 3 728 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 378 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 127.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R15 84H: 5 1/2x15 DP45 / 175/60R16 82H M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6 1/2x16 DP48 / 205/45R17 84V: 7x17 DP48 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 07/03/2013 |
| Type approval no. | 1MP819 |
1MN557
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 204 km/h |
| Weight/power ratio | 9.52 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N16B16A |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 380 kg |
| Length | 3 728 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 378 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 127.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R15 84H: 5 1/2x15 DP45 / 175/60R16 82H M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6 1/2x16 DP48 / 205/45R17 84V: 7x17 DP48 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 17/10/2011 |
| Type approval no. | 1MN557 |
1MN511
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 204 km/h |
| Weight/power ratio | 9.52 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N16B16A |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 380 kg |
| Length | 3 728 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 378 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 127.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R15 84H: 5 1/2x15 DP45 / 185/50R17 86H M+S: 5 1/2x17 DP42 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6 1/2x16 DP48 / 175/60R16 82H M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 29/06/2011 |
| Type approval no. | 1MN511 |