MINI Cooper JCW Clubm. specifications — approved in Switzerland
210.8 HP
Max power
260.0 Nm
Max torque
238 km/h
Top speed
1 280 kg
Curb weight
1MN470
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 850 rpm |
| Top speed |
| 238 km/h |
| Weight/power ratio | 6.07 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N14B16C |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 690 kg |
| Length | 3 958 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 426 mm |
| Wheelbase | 2 547 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+2 |
| CO₂ | 167.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 185/50R17 86H M+S: 5 1/2x17 DP42 |
| Tires (option) | 205/40R18 82W: 7x18 DP52 seul. avec limiteur angle de braquage |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 19/02/2010 |
| Type approval no. | 1MN470 |
1MN444
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 850 rpm |
| Top speed | 238 km/h |
| Weight/power ratio | 6.07 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N14B16CD |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 690 kg |
| Length | 3 937 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 426 mm |
| Wheelbase | 2 547 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+2 |
| CO₂ | 167.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 185/50R17 86H M+S: 5 1/2x17 DP42 |
| Tires (option) | 205/40R18 82W: 7x18 DP52 seul. avec limiteur angle de braquage |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 09/05/2008 |
| Type approval no. | 1MN444 |