MINI Cooper Roadster specifications — approved in Switzerland
122.4 HP
Max power
160.0 Nm
Max torque
199 km/h
Top speed
1 195 kg
Curb weight
1MP883
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed |
| 199 km/h |
| Weight/power ratio | 9.76 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N16B16A |
| Curb weight | 1 195 kg |
| Gross weight | 1 410 kg |
| Length | 3 728 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R15 84H: 5 1/2x15 DP45 / 175/60R16 82H M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6 1/2x16 DP48 / 205/45R17 84V: 7x17 DP48 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP883 |
1MP884
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 9.76 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N16B16A |
| Curb weight | 1 195 kg |
| Gross weight | 1 410 kg |
| Length | 3 728 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Energy category | E |
| Tires | 205/45R17 84V: 7x17 DP48 |
| Tires (option) | 205/40R18 82W: 7x18 DP52 seul. avec limit. angle de braquage |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP884 |
1MP820
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 9.76 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N16B16A |
| Curb weight | 1 195 kg |
| Gross weight | 1 410 kg |
| Length | 3 728 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R15 84H: 5 1/2x15 DP45 / 175/60R16 82H M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6 1/2x16 DP48 / 205/45R17 84V: 7x17 DP48 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 07/03/2013 |
| Type approval no. | 1MP820 |
1MN527
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 9.76 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N16B16A |
| Curb weight | 1 195 kg |
| Gross weight | 1 410 kg |
| Length | 3 728 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Energy category | F |
| Tires | 175/65R15 84H: 5 1/2x15 DP45 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6 1/2x16 DP48 / 175/60R16 82H M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 17/10/2011 |
| Type approval no. | 1MN527 |
1MN528
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 9.76 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N16B16A |
| Curb weight | 1 195 kg |
| Gross weight | 1 410 kg |
| Length | 3 728 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R15 84H: 5 1/2x15 DP45 / 175/60R16 82H M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6 1/2x16 DP48 / 205/45R17 84V: 7x17 DP48 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 17/10/2011 |
| Type approval no. | 1MN528 |