MINI Cooper S Coupé specifications — approved in Switzerland
199.9 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
235 km/h
Top speed
1 240 kg
Curb weight
1MP878
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed |
| 235 km/h |
| Weight/power ratio | 6.2 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N18B16A |
| Curb weight | 1 240 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 734 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/60R16 86H M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Tires (option) | 195/55R16 87V: 6 1/2x16 DP48 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP878 |
1MP879
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 6.2 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N18B16A |
| Curb weight | 1 240 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 734 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/45R17 84V: 7x17 DP48 |
| Tires (option) | 205/40R18 86W: 7x18 DP52 seul. avec limit. angle de braquage |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP879 |
1MN559
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 6.2 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N18B16A |
| Curb weight | 1 240 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 734 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/60R16 86H M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Tires (option) | 195/55R16 87V: 6 1/2x16 DP48 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 17/10/2011 |
| Type approval no. | 1MN559 |
1MN513
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 6.2 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N18B16A |
| Curb weight | 1 240 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 734 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/55R16 87V: 6 1/2x16 DP48 / 175/60R16 86H M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/45R17 84V: 7x17 DP48 / 185/50R17 86H M+S: 5 1/2x17 DP42 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 29/06/2011 |
| Type approval no. | 1MN513 |
1MP876
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 6.75 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N18B16A |
| Curb weight | 1 240 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 734 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/60R16 86H M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Tires (option) | 195/55R16 87V: 6 1/2x16 DP48 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP876 |
1MP877
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 6.75 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N18B16A |
| Curb weight | 1 240 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 734 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/45R17 84V: 7x17 ET48 |
| Tires (option) | 205/40R18 86W: 7x18 ET52 seul. avec limit. angle de braquage |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP877 |
1MN558
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 6.75 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N18B16A |
| Curb weight | 1 240 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 734 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/60R16 86H M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Tires (option) | 195/55R16 87V: 6 1/2x16 DP48 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 17/10/2011 |
| Type approval no. | 1MN558 |
1MN512
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 6.75 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N18B16A |
| Curb weight | 1 240 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 734 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/55R16 87V: 6 1/2x16 DP48 / 175/60R16 86H M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/45R17 84V: 7x17 DP48 / 185/50R17 86H M+S: 5 1/2x17 DP42 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 29/06/2011 |
| Type approval no. | 1MN512 |