MINI Cooper SD ALL4 specifications — approved in Switzerland
142.8 HP
Max power
305.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
1 505 kg
Curb weight
1XK901
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 305.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 195 km/h |
| Weight/power ratio | 10.54 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N47C20A |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 109 mm |
| Width | 1 789 mm |
| Height | 1 544 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 161.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 89H M+S: 6 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 205/55R17 91V: 7x17 DP50 / 205/55R17 91W: 7 1/2x17 DP52 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 08/07/2015 |
| Type approval no. | 1XK901 |
1MP861
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 305.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 10.29 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N47C20A |
| Curb weight | 1 470 kg |
| Gross weight | 1 865 kg |
| Length | 4 114 mm |
| Width | 1 786 mm |
| Height | 1 518 mm |
| Wheelbase | 2 596 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 126.0 g/km |
| Consumption | 4.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R17 91V: 7x17 DP50 / 205/55R17 91W: 7 1/2x17 DP52 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP861 |
1MP862
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 305.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 10.29 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N47C20A |
| Curb weight | 1 470 kg |
| Gross weight | 1 865 kg |
| Length | 4 114 mm |
| Width | 1 786 mm |
| Height | 1 518 mm |
| Wheelbase | 2 596 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 131.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R17 91V: 7x17 DP50 / 205/55R17 91W: 7 1/2x17 DP52 |
| Tires (option) | 225/40R19 89V: 7.5x19 DP52 / 225/45R18 91V: 7 1/2x18 DP52 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP862 |
1MP933
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 305.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 10.36 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N47C20A |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 1 915 kg |
| Length | 4 109 mm |
| Width | 1 789 mm |
| Height | 1 544 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 126.0 g/km |
| Consumption | 4.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R17 91V: 7x17 DP50, 7 1/2x17 DP52 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP933 |
1MP934
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 305.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 10.36 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N47C20A |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 1 915 kg |
| Length | 4 109 mm |
| Width | 1 789 mm |
| Height | 1 544 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 131.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 89H M+S: 6 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 205/55R17 91V: 7x17 DP50 / 205/55R17 91W: 7 1/2x17 DP52 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP934 |
1MP807
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 305.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 10.26 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N47C20A |
| Curb weight | 1 465 kg |
| Gross weight | 1 860 kg |
| Length | 4 115 mm |
| Width | 1 786 mm |
| Height | 1 522 mm |
| Wheelbase | 2 596 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 89H: M+S 6 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 205/55R17 91V: 7x17 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 16/10/2012 |
| Type approval no. | 1MP807 |
1MN589
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 305.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 10.29 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N47C20A |
| Curb weight | 1 470 kg |
| Gross weight | 1 905 kg |
| Length | 4 110 mm |
| Width | 1 789 mm |
| Height | 1 561 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 89H: M+S 6 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 205/55R17 91V: 7x17 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 03/02/2012 |
| Type approval no. | 1MN589 |
1MN526
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 305.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 10.29 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N47C20A |
| Curb weight | 1 470 kg |
| Gross weight | 1 855 kg |
| Length | 4 110 mm |
| Width | 1 789 mm |
| Height | 1 561 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 89H: M+S 6 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 205/55R17 91V: 7x17 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 17/10/2011 |
| Type approval no. | 1MN526 |
1MN508
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 305.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 10.29 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N47C20A |
| Curb weight | 1 470 kg |
| Gross weight | 1 855 kg |
| Length | 4 110 mm |
| Width | 1 789 mm |
| Height | 1 561 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 89H: M+S 6 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 205/55R17 91V: 7x17 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 15/02/2011 |
| Type approval no. | 1MN508 |