MINI Cooper SD Coupé specifications — approved in Switzerland
142.8 HP
Max power
305.0 Nm
Max torque
216 km/h
Top speed
1 250 kg
Curb weight
1MP880
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 305.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 216 km/h |
| Weight/power ratio | 8.75 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N47C20A |
| Curb weight | 1 250 kg |
| Gross weight | 1 465 kg |
| Length | 3 734 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 175/60R16 86H M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Tires (option) | 195/55R16 87V: 6 1/2x16 DP48 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP880 |
1MP881
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 305.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 8.75 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N47C20A |
| Curb weight | 1 250 kg |
| Gross weight | 1 465 kg |
| Length | 3 734 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/45R17 84V: 7x17 DP48 |
| Tires (option) | 205/40R18 86W: 7x18 DP52 seul. avec limit. angle de braquage |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP881 |
1MN561
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 305.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 8.75 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N47C20A |
| Curb weight | 1 250 kg |
| Gross weight | 1 465 kg |
| Length | 3 734 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 175/60R16 86H M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Tires (option) | 195/55R16 87V: 6 1/2x16 DP48 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 17/10/2011 |
| Type approval no. | 1MN561 |
1MN515
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 305.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 8.75 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N47C20A |
| Curb weight | 1 250 kg |
| Gross weight | 1 465 kg |
| Length | 3 734 mm |
| Width | 1 683 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/55R16 87V: 6 1/2x16 DP48 / 175/60R16 86H M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/45R17 84V: 7x17 DP48 / 185/50R17 86H M+S: 5 1/2x17 DP42 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 29/06/2011 |
| Type approval no. | 1MN515 |