MITSUBISHI ASX 2.0 specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
195.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 480 kg
Curb weight
1MK650
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 195.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.89 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4J11 |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 365 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 640 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 176.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R18 98V: 7x18 DP38 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 05/08/2019 |
| Type approval no. | 1MK650 |
1MK651
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 195.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.19 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4J11 |
| Curb weight | 1 525 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 365 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 640 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP46 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 05/08/2019 |
| Type approval no. | 1MK651 |
1MK647
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 195.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.56 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4J11 |
| Curb weight | 1 430 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 365 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 640 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 161.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 710 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 05/08/2019 |
| Type approval no. | 1MK647 |
1MK648
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 195.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.69 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4J11 |
| Curb weight | 1 450 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 365 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 640 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 171.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R18 98V: 7x18 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 720 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 05/08/2019 |
| Type approval no. | 1MK648 |
1MK649
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 195.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.76 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4J11 |
| Curb weight | 1 460 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 365 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 640 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 167.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP46 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 05/08/2019 |
| Type approval no. | 1MK649 |
1MK652
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 195.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.33 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4J11 |
| Curb weight | 1 545 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 365 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 640 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R18 98V: 7x18 DP38 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 05/08/2019 |
| Type approval no. | 1MK652 |