MITSUBISHI ASX 2.2 DID specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
360.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 595 kg
Curb weight
1MK620
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.66 kg/HP |
| Displacement | 2 268 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4N14 |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 640 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/55R18 97H: 7x18 DP38 |
| Tires (option) | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP46 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 10/04/2018 |
| Type approval no. | 1MK620 |
1MK599
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.66 kg/HP |
| Displacement | 2 268 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4N14 |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 615 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP46 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 26/08/2015 |
| Type approval no. | 1MK599 |
1MK601
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.66 kg/HP |
| Displacement | 2 268 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4N14 |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/55R18 97H: 7x18 DP38 |
| Tires (option) | 215/60R17 96H: 6.5x17 DP46 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 26/08/2015 |
| Type approval no. | 1MK601 |
1XK201
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.66 kg/HP |
| Displacement | 2 268 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4N14 |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 615 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 153.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP46 |
| Tires (option) | 215/60R17 96H: 6.5x17 DP46 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 30/03/2015 |
| Type approval no. | 1XK201 |
1XJ998
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.66 kg/HP |
| Displacement | 2 268 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4N14 |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 615 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 153.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP46 |
| Tires (option) | 215/60R17 96H: 6.5x17 DP46 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 10/03/2015 |
| Type approval no. | 1XJ998 |
1XJ585
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.66 kg/HP |
| Displacement | 2 268 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4N14 |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 615 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 153.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP46 |
| Tires (option) | 215/60R17 96H: 6.5x17 DP46 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 12/12/2014 |
| Type approval no. | 1XJ585 |
1XJ240
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.66 kg/HP |
| Displacement | 2 268 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4N14 |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 615 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 153.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP46 |
| Tires (option) | 215/60R17 96H: 6.5x17 DP46 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 08/10/2014 |
| Type approval no. | 1XJ240 |
1MK563
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.66 kg/HP |
| Displacement | 2 268 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4N14 |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 615 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 153.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP46 |
| Tires (option) | 215/60R17 96H: 6.5x17 DP46 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 29/05/2013 |
| Type approval no. | 1MK563 |