MITSUBISHI Attrage specifications — approved in Switzerland
80.2 HP
Max power
106.0 Nm
Max torque
174 km/h
Top speed
1 010 kg
Curb weight
1MK588
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 106.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 174 km/h |
| Weight/power ratio | 12.59 kg/HP |
| Displacement | 1 193 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 3A92 |
| Curb weight | 1 010 kg |
| Gross weight | 1 360 kg |
| Length | 4 245 mm |
| Width | 1 670 mm |
| Height | 1 506 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 113.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 185/55R15 82S: 5.5x15 DP38 |
| Tires (option) | 175/65R14 82S: 5.0x14 DP38 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 04/05/2015 |
| Type approval no. | 1MK588 |
1MK589
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 106.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.34 kg/HP |
| Displacement | 1 193 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 3A92 |
| Curb weight | 990 kg |
| Gross weight | 1 340 kg |
| Length | 4 245 mm |
| Width | 1 670 mm |
| Height | 1 506 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 113.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 185/55R15 82S: 5.5x15 DP38 |
| Tires (option) | 175/65R14 82S: 5.0x14 DP38 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 04/05/2015 |
| Type approval no. | 1MK589 |
1MK580
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 106.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 12.59 kg/HP |
| Displacement | 1 193 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 3A92 |
| Curb weight | 1 010 kg |
| Gross weight | 1 360 kg |
| Length | 4 245 mm |
| Width | 1 670 mm |
| Height | 1 506 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 113.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 185/55R15 82S: 5.5x15 DP38 |
| Tires (option) | 175/65R14 82S: 5.0x14 DP38 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 13/01/2015 |
| Type approval no. | 1MK580 |
1MK581
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 106.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.34 kg/HP |
| Displacement | 1 193 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 3A92 |
| Curb weight | 990 kg |
| Gross weight | 1 340 kg |
| Length | 4 245 mm |
| Width | 1 670 mm |
| Height | 1 506 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 113.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 185/55R15 82S: 5.5x15 DP38 |
| Tires (option) | 175/65R14 82S: 5.0x14 DP38 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 13/01/2015 |
| Type approval no. | 1MK581 |