MITSUBISHI Canter 2.8 TDI specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
216.0 Nm
Max torque
114 km/h
Top speed
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 216.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 114 km/h |
| Displacement | 2 835 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine |
| 4M40-2AT |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Seats | 3 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 185/75R16C 104/102N: 16x5 DP110 |
| Tow cap. (braked) | 3 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI FUSO TRUCK / BUS CORP., J-108-8410 TOKYO |
| Approval date | 26/01/1999 |
| Type approval no. | 3MK130 |