MITSUBISHI Canter 3.0 TDI specifications — approved in Switzerland
125.1 HP
Max power
294.0 Nm
Max torque
123 km/h
Top speed
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 3 200 rpm |
| Torque | 294.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 123 km/h |
| Displacement | 2 977 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine |
| 4M42-0AT |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Seats | 3 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 185/75R16C 104/102N 5x16 DP110 |
| Tires (option) | 195/75R16C 104/102N 5x16 DP110 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI FUSO TRUCK / BUS CORP., J-108-8410 TOKYO |
| Approval date | 05/02/2001 |
| Type approval no. | 3MK138 |