MITSUBISHI Canter 3.9 TDI specifications — approved in Switzerland
142.8 HP
Max power
412.0 Nm
Max torque
107 km/h
Top speed
3MK136
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 2 700 rpm |
| Torque | 412.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 107 km/h |
| Displacement | 3 908 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4D34-2AT6 |
| Gross weight | 6 300 kg |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Seats | 3 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 215/75R16C 116/114N 6x16 DP127 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI FUSO TRUCK / BUS CORP., J-108-8410 TOKYO |
| Approval date | 05/02/2001 |
| Type approval no. | 3MK136 |
3MK135
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 2 700 rpm |
| Torque | 412.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 103 km/h |
| Displacement | 3 908 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4D34-2AT6 |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Seats | 3 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 205/75R17.5 122/120M 6x17.5 DP127 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI FUSO TRUCK / BUS CORP., J-108-8410 TOKYO |
| Approval date | 05/02/2001 |
| Type approval no. | 3MK135 |
3MK137
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 2 700 rpm |
| Torque | 412.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 107 km/h |
| Displacement | 3 908 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4D34-2AT6 |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 215/75R16C 116/114N 6x16 DP127 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI FUSO TRUCK / BUS CORP., J-108-8410 TOKYO |
| Approval date | 05/02/2001 |
| Type approval no. | 3MK137 |
3MK131
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 2 900 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 107 km/h |
| Displacement | 3 908 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4D34-2AT4 |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 215/75R16C 116/114N 16x6 DP127 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI FUSO TRUCK / BUS CORP., J-108-8410 TOKYO |
| Approval date | 26/01/1999 |
| Type approval no. | 3MK131 |
3MK132
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 2 900 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 107 km/h |
| Displacement | 3 908 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4D34-2AT4 |
| Gross weight | 6 300 kg |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Seats | 3 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 215/75R16C 116/114N 16x6 DP127 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI FUSO TRUCK / BUS CORP., J-108-8410 TOKYO |
| Approval date | 26/01/1999 |
| Type approval no. | 3MK132 |