MITSUBISHI CanterFB35 2.8D specifications — approved in Switzerland
93.8 HP
Max power
191.0 Nm
Max torque
109 km/h
Top speed
3MK101
| Power | 93.8 HP (69.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 191.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 109 km/h |
| Displacement | 2 835 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4M40-OA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 185/75R16C: 16x5 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI FUSO TRUCK / BUS CORP., J-108-8410 TOKYO |
| Approval date | 23/08/1996 |
| Type approval no. | 3MK101 |
3MK102
| Power | 93.8 HP (69.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 191.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 109 km/h |
| Displacement | 2 835 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4M40-OA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 3 350 mm |
| Seats | 7 |
| Doors | 4 |
| Tires | 185/75R16C: 16x5 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI FUSO TRUCK / BUS CORP., J-108-8410 TOKYO |
| Approval date | 23/08/1996 |
| Type approval no. | 3MK102 |