MITSUBISHI Carisma 1.6 specifications — approved in Switzerland
89.8 HP
Max power
137.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
1 155 kg
Curb weight
1MK329
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 137.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.86 kg/HP |
| Displacement | 1 597 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G92 |
| Curb weight | 1 155 kg |
| Gross weight | 1 610 kg |
| Length | 4 435 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 176.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14, 175/70R14, 185/65R14, 195/60R14: 5 1/2x14 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 275 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 575 kg |
| Manufacturer | NETHERLANDS CAR B.V, NL-6121 RD BORN |
| Approval date | 25/11/1996 |
| Type approval no. | 1MK329 |
1MK305
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 137.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.14 kg/HP |
| Displacement | 1 597 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G92 |
| Curb weight | 1 180 kg |
| Gross weight | 1 630 kg |
| Length | 4 435 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 176.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14, 175/70R14, 185/65R14, 195/60R14: 5 1/2x14 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 275 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 575 kg |
| Manufacturer | NETHERLANDS CAR B.V, NL-6121 RD BORN |
| Approval date | 25/11/1996 |
| Type approval no. | 1MK305 |
1MK301
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 137.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.47 kg/HP |
| Displacement | 1 597 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G92 |
| Curb weight | 1 210 kg |
| Gross weight | 1 630 kg |
| Length | 4 435 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 176.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14: 175/70R14: 185/65R14: 195/60R14 |
| Tires (option) | 5 1/2x14 DP44 acier ou alliage léger OZ |
| Tow cap. (braked) | 1 250 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | NETHERLANDS CAR B.V, NL-6121 RD BORN |
| Approval date | 18/09/1995 |
| Type approval no. | 1MK301 |