MITSUBISHI Carisma 1.8 specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
162.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
1 185 kg
Curb weight
1MK330
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 162.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed |
| 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.25 kg/HP |
| Displacement | 1 834 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G93 |
| Curb weight | 1 185 kg |
| Gross weight | 1 640 kg |
| Length | 4 435 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 184.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/70R14, 185/65R14, 195/60R14: 5 1/2x14 DP44 acier ou AL 'OZ/LEMMERZ |
| Tires (option) | 205/50R15: 6x15 DP44 acier ou AL 'OZ/'S&M |
| Tow cap. (braked) | 1 275 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 575 kg |
| Manufacturer | NETHERLANDS CAR B.V, NL-6121 RD BORN |
| Approval date | 25/11/1996 |
| Type approval no. | 1MK330 |
1MK328
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 162.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.42 kg/HP |
| Displacement | 1 834 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G93 |
| Curb weight | 1 205 kg |
| Gross weight | 1 660 kg |
| Length | 4 435 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 184.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/70R14, 185/65R14, 195/60R14: 5 1/2x14 DP44 acier ou AL 'OZ/LEMMERZ |
| Tires (option) | 205/50R15: 6x15 DP44 acier ou AL 'OZ/'S&M |
| Tow cap. (braked) | 1 275 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 575 kg |
| Manufacturer | NETHERLANDS CAR B.V, NL-6121 RD BORN |
| Approval date | 25/11/1996 |
| Type approval no. | 1MK328 |
1MK302
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 162.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.99 kg/HP |
| Displacement | 1 834 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G93 |
| Curb weight | 1 270 kg |
| Gross weight | 1 660 kg |
| Length | 4 435 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 184.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/70R14: 185/65R14: 195/60R14: 205/50R15 |
| Tires (option) | 5 1/2x14 DP44 acier ou alliage léger OZ/LEMMERZ |
| Tow cap. (braked) | 1 250 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | NETHERLANDS CAR B.V, NL-6121 RD BORN |
| Approval date | 18/09/1995 |
| Type approval no. | 1MK302 |