MITSUBISHI Carisma 1.8 GDI specifications — approved in Switzerland
125.1 HP
Max power
174.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
1 310 kg
Curb weight
1MK391
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 174.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed |
| 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.47 kg/HP |
| Displacement | 1 834 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G93 |
| Curb weight | 1 310 kg |
| Gross weight | 1 745 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 710 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 542 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 194.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R15 84S M+S: 6x15 DP44/46, 5.5x15 DP44/46, 5x15 DP44/46 |
| Tires (option) | 195/55R15 85H M+S: 6x15 DP44/46, 5.5x15 DP44/46 |
| Manufacturer | NETHERLANDS CAR B.V, NL-6121 RD BORN |
| Approval date | 14/07/2000 |
| Type approval no. | 1MK391 |
1MK389
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 174.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.63 kg/HP |
| Displacement | 1 834 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G93 |
| Curb weight | 1 330 kg |
| Gross weight | 1 765 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 710 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 542 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 194.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R15 84S M+S: 6x15 DP44/46, 5.5x15 DP44/46, 5x15 DP44/46 |
| Tires (option) | 195/55R15 85H M+S: 6x15 DP44/46, 5.5x15 DP44/46 |
| Manufacturer | NETHERLANDS CAR B.V, NL-6121 RD BORN |
| Approval date | 14/07/2000 |
| Type approval no. | 1MK389 |
1MK368
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 174.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.31 kg/HP |
| Displacement | 1 834 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G93 |
| Curb weight | 1 290 kg |
| Gross weight | 1 695 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 710 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 542 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88H: 6x15 DP44/46: 175/65R15 84S M+S: 5x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 475 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 575 kg |
| Manufacturer | NETHERLANDS CAR B.V, NL-6121 RD BORN |
| Approval date | 14/04/1999 |
| Type approval no. | 1MK368 |
1MK369
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 174.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.15 kg/HP |
| Displacement | 1 834 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G93 |
| Curb weight | 1 270 kg |
| Gross weight | 1 705 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 710 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 542 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88H: 6x15 ET44/46: 175/65R15 84S M+S: 5x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 475 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 575 kg |
| Manufacturer | NETHERLANDS CAR B.V, NL-6121 RD BORN |
| Approval date | 14/04/1999 |
| Type approval no. | 1MK369 |
1MK341
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 174.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.71 kg/HP |
| Displacement | 1 834 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G93 |
| Curb weight | 1 215 kg |
| Gross weight | 1 665 kg |
| Length | 4 435 mm |
| Width | 1 710 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 542 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R14 86H: 5 1/2x14 DP44/46 |
| Tires (option) | 175/70R14 84Q M+S: 5 1/2x14 DP44/46 |
| Tow cap. (braked) | 1 475 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 575 kg |
| Manufacturer | NETHERLANDS CAR B.V, NL-6121 RD BORN |
| Approval date | 16/09/1997 |
| Type approval no. | 1MK341 |
1MK340
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 174.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.87 kg/HP |
| Displacement | 1 834 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G93 |
| Curb weight | 1 235 kg |
| Gross weight | 1 685 kg |
| Length | 4 435 mm |
| Width | 1 710 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 542 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R14 86H 5 1/2x14 DP44/46 |
| Tires (option) | 175/70R14 84Q M+S 5 1/2x14 DP44/46 |
| Tow cap. (braked) | 1 475 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 575 kg |
| Manufacturer | NETHERLANDS CAR B.V, NL-6121 RD BORN |
| Approval date | 16/09/1997 |
| Type approval no. | 1MK340 |
1MK388
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 174.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.66 kg/HP |
| Displacement | 1 834 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G93 |
| Curb weight | 1 305 kg |
| Gross weight | 1 735 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 710 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 542 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/65R15 84S M+S: 6x15 DP44/46, 5,5x15 DP44/46, 5x15 DP44/46 |
| Tires (option) | 195/55R15 85H M+S: 6x15 DP44/46, 5,5x15 DP44/46 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | NETHERLANDS CAR B.V, NL-6121 RD BORN |
| Approval date | 14/07/2000 |
| Type approval no. | 1MK388 |
1MK390
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 174.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.5 kg/HP |
| Displacement | 1 834 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G93 |
| Curb weight | 1 285 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 710 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 542 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/65R15 84S M+S: 6x15 DP44/46, 5.5x15 DP44/46, 5x15 DP44/46 |
| Tires (option) | 195/55R15 85H M+S: 6x15 DP44/46, 5.5x15 DP44/46 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | NETHERLANDS CAR B.V, NL-6121 RD BORN |
| Approval date | 14/07/2000 |
| Type approval no. | 1MK390 |