MITSUBISHI Carisma 1.9DI-D specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
265.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
1 340 kg
Curb weight
1MK392
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 265.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed |
| 195 km/h |
| Weight/power ratio | 11.59 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9Q2 |
| Curb weight | 1 340 kg |
| Gross weight | 1 775 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 710 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 542 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R15 84S M+S: 6x15 DP44/46, 5.5x15 DP44/46, 5x15 DP44/46 |
| Tires (option) | 195/55R15 85H M+S: 6x15 DP44/46, 5.5x15 DP44/46 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | NETHERLANDS CAR B.V, NL-6121 RD BORN |
| Approval date | 14/07/2000 |
| Type approval no. | 1MK392 |
1MK393
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 265.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 11.76 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9Q2 |
| Curb weight | 1 360 kg |
| Gross weight | 1 795 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 710 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 542 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R15 84S M+S: 6x15 DP44/46, 5.5x15 DP44/46, 5x15 DP44/46 |
| Tires (option) | 195/55R15 85H M+S: 6x15 DP44/46, 5.5x15 DP44/46 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | NETHERLANDS CAR B.V, NL-6121 RD BORN |
| Approval date | 14/07/2000 |
| Type approval no. | 1MK393 |