MITSUBISHI COLT 1.0 specifications — approved in Switzerland
66.6 HP
Max power
95.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
1 124 kg
Curb weight
1MK699
| Power | 66.6 HP (49.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 95.0 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed |
| 160 km/h |
| Weight/power ratio | 16.88 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-Inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | B4D (?)(?) |
| Curb weight | 1 124 kg |
| Gross weight | 1 530 kg |
| Length | 4 047 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 118.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 185/65R15 88H: 6.0x15 ET31 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 560 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 11/07/2024 |
| Type approval no. | 1MK699 |
1MK694
| Power | 66.6 HP (49.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 95.0 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 16.88 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-Inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | B4D H4 |
| Curb weight | 1 124 kg |
| Gross weight | 1 530 kg |
| Length | 4 047 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 118.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 185/65R15 88H: 6.0x15 ET31 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 560 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 30/11/2023 |
| Type approval no. | 1MK694 |