MITSUBISHI COLT 1.0T specifications — approved in Switzerland
91.1 HP
Max power
160.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
1 172 kg
Curb weight
1MK707
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.86 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | H4D (?)(?) |
| Curb weight | 1 172 kg |
| Gross weight | 1 570 kg |
| Length | 4 047 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 118.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 185/65R15 88H: 6.0x15 ET31 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6.5x16 ET37 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 12/08/2025 |
| Type approval no. | 1MK707 |
1MK701
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.86 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | H4D (?)(?) |
| Curb weight | 1 172 kg |
| Gross weight | 1 570 kg |
| Length | 4 047 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 118.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 185/65R15 88H: 6.0x15 ET31 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6.5x16 ET37 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 11/07/2024 |
| Type approval no. | 1MK701 |
1MK690
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 12.86 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-Inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | H4D (?)(?) |
| Curb weight | 1 172 kg |
| Gross weight | 1 570 kg |
| Length | 4 047 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 116.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 185/65R15 88H: 6.0x15 ET31 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 585 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 22/11/2023 |
| Type approval no. | 1MK690 |
1MK691
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 12.86 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-Inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | H4D (?)(?) |
| Curb weight | 1 172 kg |
| Gross weight | 1 570 kg |
| Length | 4 047 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 117.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/55R16 87H: 6.5x16 ET37 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 585 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 22/11/2023 |
| Type approval no. | 1MK691 |
1MK687
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 13.12 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-Inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | H4D (?)(?) |
| Curb weight | 1 195 kg |
| Gross weight | 1 600 kg |
| Length | 4 047 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 118.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 185/65R15 88H: 6.0x15 ET31 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6.5x16 ET37 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 595 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/10/2023 |
| Type approval no. | 1MK687 |