MITSUBISHI Colt 1.1 specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
100.0 Nm
Max torque
165 km/h
Top speed
1 010 kg
Curb weight
1MK538
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 100.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 165 km/h |
| Weight/power ratio | 13.5 kg/HP |
| Displacement | 1 124 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 3A91 |
| Curb weight | 1 010 kg |
| Gross weight | 1 420 kg |
| Length | 3 880 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 / 185/55R15 M+S 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 195/50R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 02/10/2012 |
| Type approval no. | 1MK538 |
1MK507
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 100.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 13.5 kg/HP |
| Displacement | 1 124 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 3A91 |
| Curb weight | 1 010 kg |
| Gross weight | 1 420 kg |
| Length | 3 880 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 / 185/55R15 M+S 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 195/50R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 28/09/2010 |
| Type approval no. | 1MK507 |
1MK472
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 100.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 13.5 kg/HP |
| Displacement | 1 124 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 3A91 |
| Curb weight | 1 010 kg |
| Gross weight | 1 420 kg |
| Length | 3 880 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 / 185/55R15 M+S 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 195/50R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 06/01/2009 |
| Type approval no. | 1MK472 |