MITSUBISHI Colt 1.3 specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
125.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
1 050 kg
Curb weight
1MK540
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 465 kg |
| Length | 3 940 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 / 185/55R15 M+S 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 195/50R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 02/10/2012 |
| Type approval no. | 1MK540 |
1MK541
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 465 kg |
| Length | 3 940 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 127.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 / 185/55R15 M+S 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 195/50R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 02/10/2012 |
| Type approval no. | 1MK541 |
1XB841
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.43 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 088 kg |
| Gross weight | 1 465 kg |
| Length | 3 940 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 127.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 / 185/55R15 M+S 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 195/50R15 82H: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 09/06/2011 |
| Type approval no. | 1XB841 |
1MK506
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.71 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 020 kg |
| Gross weight | 1 435 kg |
| Length | 3 880 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 127.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 / 185/55R15 M+S 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 195/50R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 28/09/2010 |
| Type approval no. | 1MK506 |
1MK503
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 465 kg |
| Length | 3 940 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 127.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 / 185/55R15 M+S 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 195/50R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 28/09/2010 |
| Type approval no. | 1MK503 |
1XA798
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.98 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 045 kg |
| Gross weight | 1 460 kg |
| Length | 3 940 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 138.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 / 185/55R15 M+S 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 195/50R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 12/06/2009 |
| Type approval no. | 1XA798 |
1MK471
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.66 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 015 kg |
| Gross weight | 1 430 kg |
| Length | 3 880 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 / 185/55R15 M+S 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 195/50R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 06/01/2009 |
| Type approval no. | 1MK471 |
1MK468
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.98 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 045 kg |
| Gross weight | 1 460 kg |
| Length | 3 940 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 / 185/55R15 M+S 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 195/50R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 06/01/2009 |
| Type approval no. | 1MK468 |
1MK399
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 12.56 kg/HP |
| Displacement | 1 299 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G13 |
| Curb weight | 1 025 kg |
| Gross weight | 1 445 kg |
| Length | 3 900 mm |
| Width | 1 680 mm |
| Height | 1 365 mm |
| Wheelbase | 2 405 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/70R13 82S: 5x13 DP46, 5.00x13 DP46 |
| Tires (option) | 185/65R14 86S: 5 1/2x14 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 17/08/2000 |
| Type approval no. | 1MK399 |
1MK303
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 108.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 13.64 kg/HP |
| Displacement | 1 299 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G13 |
| Curb weight | 1 020 kg |
| Gross weight | 1 445 kg |
| Length | 3 880 mm |
| Width | 1 680 mm |
| Height | 1 365 mm |
| Wheelbase | 2 405 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 158.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/70R13 82S: 5x13 DP46, 5.00x13 DP46 |
| Tires (option) | 185/65R14 86S: 5 1/2x14 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 450 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 21/02/1996 |
| Type approval no. | 1MK303 |