MITSUBISHI Colt 1.3 16V specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
125.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
1 045 kg
Curb weight
1XA385
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.98 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 045 kg |
| Gross weight | 1 460 kg |
| Length | 3 870 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 / 185/55R15 M+S 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 195/50R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 16/03/2006 |
| Type approval no. | 1XA385 |
1XA322
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.66 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 015 kg |
| Gross weight | 1 435 kg |
| Length | 3 810 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 / 185/55R15 M+S 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 195/50R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 29/11/2005 |
| Type approval no. | 1XA322 |
1MK434
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.66 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 015 kg |
| Gross weight | 1 435 kg |
| Length | 3 810 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 / 185/55R15 M+S 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 195/50R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 01/02/2005 |
| Type approval no. | 1MK434 |
1MK428
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.98 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 045 kg |
| Gross weight | 1 460 kg |
| Length | 3 870 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 / 185/55R15 M+S 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 195/50R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 11/06/2004 |
| Type approval no. | 1MK428 |