MITSUBISHI Colt 1.3 CT specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
125.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
1 050 kg
Curb weight
1MK539
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 465 kg |
| Length | 3 940 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 02/10/2012 |
| Type approval no. | 1MK539 |
1XC755
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 465 kg |
| Length | 3 940 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 15/03/2012 |
| Type approval no. | 1XC755 |
1XC604
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.71 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 020 kg |
| Gross weight | 1 435 kg |
| Length | 3 880 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 25/01/2012 |
| Type approval no. | 1XC604 |
1MK508
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 465 kg |
| Length | 3 940 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 28/09/2010 |
| Type approval no. | 1MK508 |
1MK509
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.71 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 020 kg |
| Gross weight | 1 435 kg |
| Length | 3 880 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 28/09/2010 |
| Type approval no. | 1MK509 |
1XA887
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 465 kg |
| Length | 3 940 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 20/11/2009 |
| Type approval no. | 1XA887 |
1MK476
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.71 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 020 kg |
| Gross weight | 1 435 kg |
| Length | 3 880 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 02/02/2009 |
| Type approval no. | 1MK476 |
1MK473
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A90 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 465 kg |
| Length | 3 940 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP46 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 02/02/2009 |
| Type approval no. | 1MK473 |