MITSUBISHI Colt 1.5 16V specifications — approved in Switzerland
108.8 HP
Max power
145.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 065 kg
Curb weight
1XA527
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.79 kg/HP |
| Displacement | 1 499 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A91 |
| Curb weight | 1 065 kg |
| Gross weight | 1 465 kg |
| Length | 3 870 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 148.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/45R16 83U: 6.5x16 DP46 / 175/65R14 M+S 82T: 5.5x14 DP46 |
| Tires (option) | 195/50R15 82U: 6.0x15 DP46 / 185/55R15 M+S 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 23/01/2007 |
| Type approval no. | 1XA527 |
1MK429
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.79 kg/HP |
| Displacement | 1 499 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4A91 |
| Curb weight | 1 065 kg |
| Gross weight | 1 465 kg |
| Length | 3 870 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 148.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/45R16 83U: 6.5x16 DP46 / 175/65R14 M+S 82T: 5.5x14 DP46 |
| Tires (option) | 195/50R15 82U: 6.0x15 DP46 / 185/55R15 M+S 82T: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 11/06/2004 |
| Type approval no. | 1MK429 |