MITSUBISHI Colt 1.5 R specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
210.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 135 kg
Curb weight
1MK504
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 210.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 7.59 kg/HP |
| Displacement | 1 468 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G15 |
| Curb weight | 1 135 kg |
| Gross weight | 1 520 kg |
| Length | 3 880 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 153.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/50R15 82V: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 205/45R16 83V: 6.5x16 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 28/09/2010 |
| Type approval no. | 1MK504 |
1MK505
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 210.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 7.79 kg/HP |
| Displacement | 1 468 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G15 |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Length | 3 940 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 153.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/50R15 82V: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 205/45R16 83V: 6.5x16 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 28/09/2010 |
| Type approval no. | 1MK505 |
1XA895
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 210.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 7.59 kg/HP |
| Displacement | 1 468 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G15 |
| Curb weight | 1 135 kg |
| Gross weight | 1 520 kg |
| Length | 3 880 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 161.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/50R15 82V: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 205/45R16 83V: 6.5x16 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 30/11/2009 |
| Type approval no. | 1XA895 |
1XA776
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 210.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 7.79 kg/HP |
| Displacement | 1 468 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G15 |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Length | 3 940 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 161.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/50R15 82V: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 205/45R16 83V: 6.5x16 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 05/05/2009 |
| Type approval no. | 1XA776 |
1MK469
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 210.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 7.59 kg/HP |
| Displacement | 1 468 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G15 |
| Curb weight | 1 135 kg |
| Gross weight | 1 520 kg |
| Length | 3 880 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 161.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/50R15 82V: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 205/45R16 83V: 6.5x16 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 06/01/2009 |
| Type approval no. | 1MK469 |
1MK470
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 210.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 7.79 kg/HP |
| Displacement | 1 468 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G15 |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Length | 3 940 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 161.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/50R15 82V: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 205/45R16 83V: 6.5x16 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS EUROPE B.V., NL-6121 SG Born / The Netherlands |
| Approval date | 06/01/2009 |
| Type approval no. | 1MK470 |