MITSUBISHI Colt 1.6 specifications — approved in Switzerland
103.4 HP
Max power
141.0 Nm
Max torque
185 km/h
Top speed
1 050 kg
Curb weight
1MK401
| Power | 103.4 HP (76.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 141.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed |
| 185 km/h |
| Weight/power ratio | 10.15 kg/HP |
| Displacement | 1 597 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G92 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 470 kg |
| Length | 3 900 mm |
| Width | 1 680 mm |
| Height | 1 365 mm |
| Wheelbase | 2 405 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 171.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/70R13 82T: 5x13 DP46, 5.00x13 DP46 |
| Tires (option) | 185/65R14 86T: 5 1/2x14 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 17/08/2000 |
| Type approval no. | 1MK401 |
1MK304
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 137.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 11.69 kg/HP |
| Displacement | 1 597 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G92 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 470 kg |
| Length | 3 880 mm |
| Width | 1 680 mm |
| Height | 1 365 mm |
| Wheelbase | 2 405 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 171.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/70R13 82T: 5x13 DP46, 5.00x13 DP46 |
| Tires (option) | 185/65R14 86T: 5 1/2x14 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 450 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 21/02/1996 |
| Type approval no. | 1MK304 |