MITSUBISHI COLT 1.6 HEV specifications — approved in Switzerland
93.8 HP
Max power
148.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
1 331 kg
Curb weight
1MK706
| Power | 93.8 HP (69.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 3 200 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 14.19 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-Inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | H4M (?)(?) |
| Curb weight | 1 331 kg |
| Gross weight | 1 730 kg |
| Length | 4 047 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 96.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 185/65R15 88H: 6.0x15 ET31 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6.5x16 ET37 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 12/08/2025 |
| Type approval no. | 1MK706 |
1MK702
| Power | 93.8 HP (69.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 3 200 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 14.19 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-Inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | H4M (?)(?) |
| Curb weight | 1 331 kg |
| Gross weight | 1 730 kg |
| Length | 4 047 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 96.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 185/65R15 88H: 6.0x15 ET31 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6.5x16 ET37 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 11/07/2024 |
| Type approval no. | 1MK702 |
1MK692
| Power | 93.8 HP (69.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 3 200 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 14.19 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-Inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | H4M (?)(?) |
| Curb weight | 1 331 kg |
| Gross weight | 1 730 kg |
| Length | 4 047 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 94.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 185/65R15 88H: 6.0x15 ET31 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 22/11/2023 |
| Type approval no. | 1MK692 |
1MK693
| Power | 93.8 HP (69.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 3 200 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 14.19 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-Inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | H4M (?)(?) |
| Curb weight | 1 331 kg |
| Gross weight | 1 730 kg |
| Length | 4 047 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 95.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/55R16 87H: 6.5x16 ET37 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 22/11/2023 |
| Type approval no. | 1MK693 |
1MK688
| Power | 93.8 HP (69.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 3 200 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 14.5 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-Inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | H4M (?)(?) |
| Curb weight | 1 360 kg |
| Gross weight | 1 765 kg |
| Length | 4 047 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 96.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 185/65R15 88H: 6.0x15 ET31 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6.5x16 ET37 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/10/2023 |
| Type approval no. | 1MK688 |