MITSUBISHI Eclipse Cr.PHEV specifications — approved in Switzerland
97.9 HP
Max power
193.0 Nm
Max torque
162 km/h
Top speed
1 975 kg
Curb weight
AXA479
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 193.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed |
| 162 km/h |
| Weight/power ratio | 20.17 kg/HP |
| Displacement | 2 360 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-Inj-Pin |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4B12 |
| Curb weight | 1 975 kg |
| Gross weight | 2 425 kg |
| Length | 4 545 mm |
| Width | 1 805 mm |
| Height | 1 680 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 46.0 g/km |
| Consumption | 2.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/55R18 98H: 7x18 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 22/04/2024 |
| Type approval no. | AXA479 |
AXA322
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 193.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 162 km/h |
| Weight/power ratio | 20.17 kg/HP |
| Displacement | 2 360 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-Inj-Pin |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4B12 |
| Curb weight | 1 975 kg |
| Gross weight | 2 425 kg |
| Length | 4 545 mm |
| Width | 1 805 mm |
| Height | 1 680 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 46.0 g/km |
| Consumption | 2.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/55R18 98H: 7x18 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 08/01/2024 |
| Type approval no. | AXA322 |
AXA179
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 193.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 162 km/h |
| Weight/power ratio | 20.17 kg/HP |
| Displacement | 2 360 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-Inj-Pin |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4B12 |
| Curb weight | 1 975 kg |
| Gross weight | 2 425 kg |
| Length | 4 545 mm |
| Width | 1 805 mm |
| Height | 1 680 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 46.0 g/km |
| Consumption | 2.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/55R18 98H: 7x18 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 19/10/2023 |
| Type approval no. | AXA179 |
1XZ938
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 193.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 162 km/h |
| Weight/power ratio | 20.17 kg/HP |
| Displacement | 2 360 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-Inj-Pin |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4B12 |
| Curb weight | 1 975 kg |
| Gross weight | 2 425 kg |
| Length | 4 545 mm |
| Width | 1 805 mm |
| Height | 1 680 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 46.0 g/km |
| Consumption | 2.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/55R18 98H: 7x18 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 11/08/2023 |
| Type approval no. | 1XZ938 |
1XZ873
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 193.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 162 km/h |
| Weight/power ratio | 20.17 kg/HP |
| Displacement | 2 360 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-Inj-Pin |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4B12 |
| Curb weight | 1 975 kg |
| Gross weight | 2 425 kg |
| Length | 4 545 mm |
| Width | 1 805 mm |
| Height | 1 680 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 46.0 g/km |
| Consumption | 2.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/55R18 98H: 7x18 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 21/07/2023 |
| Type approval no. | 1XZ873 |
1MK681
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 193.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 162 km/h |
| Weight/power ratio | 20.17 kg/HP |
| Displacement | 2 360 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-Inj-Pin |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4B12 |
| Curb weight | 1 975 kg |
| Gross weight | 2 425 kg |
| Length | 4 545 mm |
| Width | 1 805 mm |
| Height | 1 680 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 46.0 g/km |
| Consumption | 2.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/55R18 98H: 7x18 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 01/07/2022 |
| Type approval no. | 1MK681 |
1MK680
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 193.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 162 km/h |
| Weight/power ratio | 20.17 kg/HP |
| Displacement | 2 360 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-Inj-Pin |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4B12 |
| Curb weight | 1 975 kg |
| Gross weight | 2 425 kg |
| Length | 4 545 mm |
| Width | 1 805 mm |
| Height | 1 680 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 46.0 g/km |
| Consumption | 2.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/55R18 98H: 7x18 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 01/07/2022 |
| Type approval no. | 1MK680 |
1MK676
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 193.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 162 km/h |
| Weight/power ratio | 20.17 kg/HP |
| Displacement | 2 360 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-Inj-Pin |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4B12 |
| Curb weight | 1 975 kg |
| Gross weight | 2 425 kg |
| Length | 4 545 mm |
| Width | 1 805 mm |
| Height | 1 680 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 46.0 g/km |
| Consumption | 2.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R18 98H: 7x18 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 27/01/2021 |
| Type approval no. | 1MK676 |
1MK675
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 193.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 162 km/h |
| Weight/power ratio | 20.17 kg/HP |
| Displacement | 2 360 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-Inj-Pin |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 4B12 |
| Curb weight | 1 975 kg |
| Gross weight | 2 425 kg |
| Length | 4 545 mm |
| Width | 1 805 mm |
| Height | 1 680 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 46.0 g/km |
| Consumption | 2.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R18 98H: 7x18 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 27/01/2021 |
| Type approval no. | 1MK675 |