MITSUBISHI FD 35 K specifications — approved in Switzerland
58.5 HP
Max power
201.0 Nm
Max torque
19 km/h
Top speed
4 885 kg
Curb weight
| Power | 58.5 HP (43.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 201.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 19 km/h |
| Weight/power ratio | 83.5 kg/HP |
| Displacement | 3 331 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | S4S |
| Curb weight | 4 885 kg |
| Gross weight | 13 354 kg |
| Length | 4 200 mm |
| Width | 1 275 mm |
| Height | 2 175 mm |
| Wheelbase | 1 750 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 28x9-15 14PR: 7.00x15 |
| Tires (option) | AR= 6.50-10 10PR: 5.00x10 |
| Manufacturer | MITSUBISHI CATERPILLAR, NL-1303 Ac Almere |
| Approval date | 05/01/2001 |
| Type approval no. | 5MB206 |