MITSUBISHI Galant 2.0 specifications — approved in Switzerland
136.0 HP
Max power
178.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 335 kg
Curb weight
1MK333
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 178.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.82 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G63 |
| Curb weight | 1 335 kg |
| Gross weight | 1 775 kg |
| Length | 4 630 mm |
| Width | 1 740 mm |
| Height | 1 415 mm |
| Wheelbase | 2 635 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 202.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R14 89V/H, 185/70R14 88Q M+S: 5 1/2x14 DP46 |
| Tires (option) | 195/60R15 88V/H, 205/60R15 91V/H: 6x15 DP46 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 05/02/1997 |
| Type approval no. | 1MK333 |
1MK334
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 178.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.18 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G63 |
| Curb weight | 1 385 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 4 680 mm |
| Width | 1 740 mm |
| Height | 1 495 mm |
| Wheelbase | 2 635 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 202.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R14 89V/H, 185/70R14 88Q M+S: 5 1/2x14 DP46 |
| Tires (option) | 195/60R15 88V/H, 205/60R15 91V/H: 6x15 DP46 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 05/02/1997 |
| Type approval no. | 1MK334 |
1MK380
| Power | 133.3 HP (98.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 175.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 10.28 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G63 |
| Curb weight | 1 370 kg |
| Gross weight | 1 805 kg |
| Length | 4 630 mm |
| Width | 1 740 mm |
| Height | 1 415 mm |
| Wheelbase | 2 635 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 203.0 g/km |
| Consumption | 8.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88*: 6x15 ET46 |
| Tires (option) | 205/60R15 91*: 6x15 ET46 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 01/05/2000 |
| Type approval no. | 1MK380 |
1MK381
| Power | 133.3 HP (98.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 175.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.65 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G63 |
| Curb weight | 1 420 kg |
| Gross weight | 1 860 kg |
| Length | 4 680 mm |
| Width | 1 740 mm |
| Height | 1 495 mm |
| Wheelbase | 2 635 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 210.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88H: 6x15 DP46 |
| Tires (option) | 205/60R15 91H: 6x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 01/05/2000 |
| Type approval no. | 1MK381 |