MITSUBISHI Galant 2.4 GDI specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
225.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 445 kg
Curb weight
1MK367
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 225.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 205 km/h |
| Weight/power ratio | 9.66 kg/HP |
| Displacement | 2 351 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G64 |
| Curb weight | 1 445 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 680 mm |
| Width | 1 740 mm |
| Height | 1 495 mm |
| Wheelbase | 2 635 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88V (a) / 88H (b): 6x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 09/03/1999 |
| Type approval no. | 1MK367 |
1MK366
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 225.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 9.32 kg/HP |
| Displacement | 2 351 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G64 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 835 kg |
| Length | 4 630 mm |
| Width | 1 740 mm |
| Height | 1 415 mm |
| Wheelbase | 2 635 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88V: 6x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 09/03/1999 |
| Type approval no. | 1MK366 |
1MK384
| Power | 144.2 HP (106.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 211.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 9.85 kg/HP |
| Displacement | 2 351 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G64 |
| Curb weight | 1 420 kg |
| Gross weight | 1 855 kg |
| Length | 4 630 mm |
| Width | 1 740 mm |
| Height | 1 415 mm |
| Wheelbase | 2 635 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 207.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88V: 6x15 DP46 |
| Tires (option) | 205/60R15 91V: 6x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 01/05/2000 |
| Type approval no. | 1MK384 |
1MK385
| Power | 144.2 HP (106.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 211.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.19 kg/HP |
| Displacement | 2 351 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G64 |
| Curb weight | 1 470 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 680 mm |
| Width | 1 740 mm |
| Height | 1 495 mm |
| Wheelbase | 2 635 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 210.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88*: 6x15 DP46 |
| Tires (option) | 205/60R15 91*: 6x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 01/05/2000 |
| Type approval no. | 1MK385 |