MITSUBISHI Galant 2.5 V6 specifications — approved in Switzerland
163.2 HP
Max power
223.0 Nm
Max torque
225 km/h
Top speed
1 365 kg
Curb weight
1MK335
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 223.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed |
| 225 km/h |
| Weight/power ratio | 8.36 kg/HP |
| Displacement | 2 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 6A13 |
| Curb weight | 1 365 kg |
| Gross weight | 1 805 kg |
| Length | 4 630 mm |
| Width | 1 740 mm |
| Height | 1 415 mm |
| Wheelbase | 2 635 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 219.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88V ou 205/60R15 91V: 6x15 DP46 |
| Tires (option) | 195/60R15 88T M+S: 6x15 DP46 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 05/02/1997 |
| Type approval no. | 1MK335 |
1MK336
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 223.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 8.67 kg/HP |
| Displacement | 2 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 6A13 |
| Curb weight | 1 415 kg |
| Gross weight | 1 860 kg |
| Length | 4 680 mm |
| Width | 1 740 mm |
| Height | 1 495 mm |
| Wheelbase | 2 635 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 219.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88V ou 205/60R15 91V: 6x15 DP46 |
| Tires (option) | 195/60R15 88T M+S: 6x15 DP46 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 05/02/1997 |
| Type approval no. | 1MK336 |
1MK382
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 218.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 2 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-Inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 6A13 |
| Curb weight | 1 400 kg |
| Gross weight | 1 835 kg |
| Length | 4 630 mm |
| Width | 1 740 mm |
| Height | 1 415 mm |
| Wheelbase | 2 635 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 227.0 g/km |
| Consumption | 9.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88V: 6x15 DP46 |
| Tires (option) | 205/60R15 91V: 6x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 01/05/2000 |
| Type approval no. | 1MK382 |
1MK383
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 218.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 9.03 kg/HP |
| Displacement | 2 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-Inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 6A13 |
| Curb weight | 1 450 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 680 mm |
| Width | 1 740 mm |
| Height | 1 495 mm |
| Wheelbase | 2 635 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 229.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88V: 6x15 DP46 |
| Tires (option) | 205/60R15 91V: 6x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 01/05/2000 |
| Type approval no. | 1MK383 |