MITSUBISHI Grandis 2.0 DID specifications — approved in Switzerland
140.1 HP
Max power
310.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
1 775 kg
Curb weight
1XB293
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 195 km/h |
| Weight/power ratio | 12.67 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BWC |
| Curb weight | 1 775 kg |
| Gross weight | 2 345 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 655 mm |
| Wheelbase | 2 830 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 DP46 |
| Tires (option) | 215/55R17 94H: 7.0x17 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 04/10/2010 |
| Type approval no. | 1XB293 |
1XB165
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 12.67 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BWC |
| Curb weight | 1 775 kg |
| Gross weight | 2 345 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 655 mm |
| Wheelbase | 2 830 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 DP46 |
| Tires (option) | 215/55R17 94H: 7.0x17 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 24/06/2010 |
| Type approval no. | 1XB165 |
1MK451
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 12.67 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BWC |
| Curb weight | 1 775 kg |
| Gross weight | 2 345 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 655 mm |
| Wheelbase | 2 830 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 DP46 |
| Tires (option) | 215/55R17 94H: 7.0x17 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 27/08/2007 |
| Type approval no. | 1MK451 |
1XA858
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 12.35 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BSY |
| Curb weight | 1 679 kg |
| Gross weight | 2 335 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 655 mm |
| Wheelbase | 2 830 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 DP46 |
| Tires (option) | 215/55R17 94H: 7.0x17 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 23/09/2009 |
| Type approval no. | 1XA858 |
1XA487
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 12.35 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BSY |
| Curb weight | 1 679 kg |
| Gross weight | 2 335 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 655 mm |
| Wheelbase | 2 830 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 176.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 DP46 |
| Tires (option) | 215/55R17 94H: 7.0x17 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 10/10/2006 |
| Type approval no. | 1XA487 |
1MK438
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 12.98 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BSY |
| Curb weight | 1 765 kg |
| Gross weight | 2 335 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 655 mm |
| Wheelbase | 2 830 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 DP46 |
| Tires (option) | 215/55R17 94H: 7.0x17 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 08/12/2005 |
| Type approval no. | 1MK438 |
1MK436
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 12.35 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BSY |
| Curb weight | 1 679 kg |
| Gross weight | 2 335 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 655 mm |
| Wheelbase | 2 830 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 DP46 |
| Tires (option) | 215/55R17 94H: 7.0x17 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 16/08/2005 |
| Type approval no. | 1MK436 |