MITSUBISHI Grandis 2.4 specifications — approved in Switzerland
164.6 HP
Max power
217.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 720 kg
Curb weight
1XA891
| Power | 164.6 HP (121.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 217.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.45 kg/HP |
| Displacement | 2 378 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G69 |
| Curb weight | 1 720 kg |
| Gross weight | 2 250 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 655 mm |
| Wheelbase | 2 830 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 DP46 |
| Tires (option) | 215/55R17 94H: 7.0x17 DP46 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 24/11/2009 |
| Type approval no. | 1XA891 |
1MK426
| Power | 164.6 HP (121.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 217.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.45 kg/HP |
| Displacement | 2 378 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G69 |
| Curb weight | 1 720 kg |
| Gross weight | 2 250 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 655 mm |
| Wheelbase | 2 830 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 223.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 DP46 |
| Tires (option) | 215/55R17 94H: 7.0x17 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 11/06/2004 |
| Type approval no. | 1MK426 |
1MK424
| Power | 164.6 HP (121.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 217.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.33 kg/HP |
| Displacement | 2 378 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G69 |
| Curb weight | 1 700 kg |
| Gross weight | 2 250 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 655 mm |
| Wheelbase | 2 830 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 223.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 DP46 |
| Tires (option) | 215/55R17 94H: 7.0x17 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 29/03/2004 |
| Type approval no. | 1MK424 |