MITSUBISHI i-MiEV specifications — approved in Switzerland
66.6 HP
Max power
194.3 Nm
Max torque
130 km/h
Top speed
1 165 kg
Curb weight
1MK640
| Power | 66.6 HP (49.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 194.3 Nm @ 300 rpm |
| Top speed |
| 130 km/h |
| Weight/power ratio | 17.49 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | Y51 |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 450 kg |
| Length | 3 475 mm |
| Width | 1 475 mm |
| Height | 1 610 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | AV= 145/65R15 72S: 4.0x15 DP35 |
| Tires (option) | AR= 175/55R15 77V: 5.0x15 DP35 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 25/09/2018 |
| Type approval no. | 1MK640 |
1MK579
| Power | 66.6 HP (49.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 194.3 Nm @ 300 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 17.42 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | Y51 |
| Curb weight | 1 160 kg |
| Gross weight | 1 450 kg |
| Length | 3 475 mm |
| Width | 1 475 mm |
| Height | 1 610 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | A |
| Tires | AV= 145/65R15 72S: 4.0x15 DP35 |
| Tires (option) | AR= 175/55R15 77S: 5.0x15 DP35 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 10/12/2014 |
| Type approval no. | 1MK579 |
1MK514
| Power | 66.6 HP (49.0 kW) @ 8 000 rpm |
| Torque | 184.8 Nm @ 2 490 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 17.79 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | Y4F1 |
| Curb weight | 1 185 kg |
| Gross weight | 1 450 kg |
| Length | 3 475 mm |
| Width | 1 475 mm |
| Height | 1 610 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | A |
| Tires | AV= 145/65R15 72S: 4.0x15 DP35 |
| Tires (option) | AR= 175/55R15 77S: 5.0x15 DP35 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTORS CORPORATION, J-108 TOKYO |
| Approval date | 09/11/2010 |
| Type approval no. | 1MK514 |