PEUGEOT 308 SW 1.6eHDi specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
270.0 Nm
Max torque
192 km/h
Top speed
1 275 kg
Curb weight
1PB611
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 192 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 560 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 9HC / 9H05 (DV6C) |
| Curb weight | 1 275 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 98.0 g/km |
| Consumption | 3.80 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 90H: 6.5x15 DP42 |
| Tires (option) | 205/55R16 90H: 7.0x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 630 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 11/02/2014 |
| Type approval no. | 1PB611 |
1PB612
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 560 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 9HC / 9H05 (DV6C) |
| Curb weight | 1 275 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 100.0 g/km |
| Consumption | 3.80 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/45R17 90H: 7.5x17 DP44 |
| Tires (option) | 225/40R18 90H: 8.0x18 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 630 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 11/02/2014 |
| Type approval no. | 1PB612 |
1PB613
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 560 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 9HC / 9H05 (DV6C) |
| Curb weight | 1 275 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 95.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 90H: 6.5x15 DP42 |
| Tires (option) | 205/55R16 90H: 7.0x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 630 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 11/02/2014 |
| Type approval no. | 1PB613 |