PEUGEOT 308 SW 1.6HDi specifications — approved in Switzerland
92.5 HP
Max power
230.0 Nm
Max torque
182 km/h
Top speed
1 255 kg
Curb weight
1PB614
| Power | 92.5 HP (68.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 182 km/h |
| Weight/power ratio | 13.57 kg/HP |
| Displacement | 1 560 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 9HP / 9H06 (DV6D) |
| Curb weight | 1 255 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 102.0 g/km |
| Consumption | 3.90 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 90H: 6.5x15 DP42 |
| Tires (option) | 205/55R16 90H: 7.0x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 620 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 11/02/2014 |
| Type approval no. | 1PB614 |
1PB615
| Power | 92.5 HP (68.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 13.57 kg/HP |
| Displacement | 1 560 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 9HP / 9H06 (DV6D) |
| Curb weight | 1 255 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 104.0 g/km |
| Consumption | 4.00 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/45R17 90H: 7.5x17 DP44 |
| Tires (option) | 225/40R18 90H: 8.0x18 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 620 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 11/02/2014 |
| Type approval no. | 1PB615 |
1PB616
| Power | 92.5 HP (68.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 183 km/h |
| Weight/power ratio | 13.57 kg/HP |
| Displacement | 1 560 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 9HP / 9H06 (DV6D) |
| Curb weight | 1 255 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 3.50 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 90H: 6.5x15 DP42 |
| Tires (option) | 205/55R16 90H: 7.0x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 620 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 11/02/2014 |
| Type approval no. | 1PB616 |
1PB284
| Power | 92.5 HP (68.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 176 km/h |
| Weight/power ratio | 16.27 kg/HP |
| Displacement | 1 560 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 9HP / 9H06 (DV6DTED) |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.50x15 DP27 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.00x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 20/03/2013 |
| Type approval no. | 1PB284 |