PEUGEOT 308 SW 1.6i specifications — approved in Switzerland
156.4 HP
Max power
240.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 275 kg
Curb weight
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 8.15 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5F02 |
| Curb weight | 1 275 kg |
| Gross weight | 1 860 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 127.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R16 90H: 7.0x16 DP44 |
| Tires (option) | 225/45R17 90H: 7.5X17 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 630 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 09/10/2014 |
| Type approval no. | 1PB706 |