PEUGEOT 308 SW 1.6i 16V specifications — approved in Switzerland
119.7 HP
Max power
160.0 Nm
Max torque
189 km/h
Top speed
1 481 kg
Curb weight
1PB454
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed |
| 189 km/h |
| Weight/power ratio | 12.37 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FS / 5F01 (EP6C) |
| Curb weight | 1 481 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.0x16 $P32 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 08/08/2013 |
| Type approval no. | 1PB454 |
1PB453
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 12.37 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FS / 5F01 (EP6C) |
| Curb weight | 1 481 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 / 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Tires (option) | 225/45R17 94W: 7.5x17 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 08/08/2013 |
| Type approval no. | 1PB453 |
1PB279
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 12.37 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FS / 5F01 (EP6C) |
| Curb weight | 1 481 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 / 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Tires (option) | 225/45R17 94W: 7.5x17 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 20/03/2013 |
| Type approval no. | 1PB279 |
1XD730
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 11.65 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FS / 5F01 (EP6) |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 922 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 / 205/55R16 91V: 7x16 DP32 |
| Tires (option) | 225/45R17 94W: 7.5x17 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 18/09/2012 |
| Type approval no. | 1XD730 |
1XB250
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 181 km/h |
| Weight/power ratio | 12.87 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FW (EP6) |
| Curb weight | 1 541 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 177.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 03/09/2010 |
| Type approval no. | 1XB250 |
1PA856
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 11.65 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FS / 5F01 (EP6C) |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 922 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 147.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 25/08/2010 |
| Type approval no. | 1PA856 |
1PA853
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 12.37 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FS / 5F01 (EP6C) |
| Curb weight | 1 481 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 / 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Tires (option) | 225/45R17 94W: 7.5x17 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 25/08/2010 |
| Type approval no. | 1PA853 |
1PA854
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 12.37 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FS / 5F01 (EP6C) |
| Curb weight | 1 481 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 25/08/2010 |
| Type approval no. | 1PA854 |
1PA855
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 11.65 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FS / 5F01 (EP6) |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 922 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 / 205/55R16 91V: 7x16 DP32 |
| Tires (option) | 225/45R17 94W: 7.5x17 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 25/08/2010 |
| Type approval no. | 1PA855 |
1PA761
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 12.66 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FW (EP6) |
| Curb weight | 1 515 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 08/09/2009 |
| Type approval no. | 1PA761 |
1PA760
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 12.01 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FW (EP6) |
| Curb weight | 1 437 kg |
| Gross weight | 1 922 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 550 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 715 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 08/09/2009 |
| Type approval no. | 1PA760 |
1PA669
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 12.66 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FW (EP6) |
| Curb weight | 1 515 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 13/03/2008 |
| Type approval no. | 1PA669 |