PEUGEOT 308 SW 1.6i Turbo specifications — approved in Switzerland
156.4 HP
Max power
240.0 Nm
Max torque
211 km/h
Top speed
1 475 kg
Curb weight
1PA858
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 211 km/h |
| Weight/power ratio | 9.43 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FV / 5F02 (EP6CDT) |
| Curb weight | 1 475 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91V: 7x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 735 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 25/08/2010 |
| Type approval no. | 1PA858 |
1PA857
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.61 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FV / 5F02 (EP6CDT) |
| Curb weight | 1 503 kg |
| Gross weight | 1 965 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 171.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7x16 DP32 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 25/08/2010 |
| Type approval no. | 1PA857 |
1PA859
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 10.13 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FV / 5F02 (EP6CDT) |
| Curb weight | 1 584 kg |
| Gross weight | 2 160 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 25/08/2010 |
| Type approval no. | 1PA859 |
1PA860
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 211 km/h |
| Weight/power ratio | 9.95 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FV / 5F02 (EP6CDT) |
| Curb weight | 1 556 kg |
| Gross weight | 2 130 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91V: 7x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 25/08/2010 |
| Type approval no. | 1PA860 |
1PA670
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 10.43 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FX (EP6DT) |
| Curb weight | 1 561 kg |
| Gross weight | 2 130 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 177.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Tires (option) | 225/45R17 94W: 7.5x17 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 650 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 13/03/2008 |
| Type approval no. | 1PA670 |
1PA668
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 198 km/h |
| Weight/power ratio | 11.26 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FT (EP6DT) |
| Curb weight | 1 577 kg |
| Gross weight | 2 145 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 194.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Tires (option) | 225/45R17 94W: 7.5x17 DP32 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 13/03/2008 |
| Type approval no. | 1PA668 |